Nowości

Zaskakujące fakty dotyczące piękna

Czym tak naprawdę jest piękno? Wydawałoby się, że to kwestia względna. Naukowcy mają jednak na ten temat inne zdanie. Poniżej przedstawiamy siedem potwierdzonych badaniami faktów na temat postrzegania przez ludzi atrakcyjności fizycznej i interpersonalnej. 

1. Za piękno odpowiada symetria, harmonia, proporcja, czyli krótko mówiąc… matematyka

Udowodniono, że twarze opisywane jako „ładne” są bardzo symetryczne i proporcjonalne. Według naukowców najpiękniejsze są kobiety, u których odległość pomiędzy źrenicami stanowi 46 proc. szerokości twarzy, a odległość pomiędzy oczami i ustami wynosi dokładnie 36 proc. odległości pomiędzy linią włosów a podbródkiem.

2. Ludzie podświadomie ulegają skojarzeniu „piękne, czyli dobre”

Przez naukowców zjawisko to nazywane jest „efektem aureoli”. Wygląd zewnętrzny przenosimy na inne cechy człowieka i na jego charakter. Jest to automatyczna, bezrefleksyjna reakcja. Przyjemna aparycja danej osoby wywołuje bowiem pozytywne skojarzenia, nawet jeśli nie są one zgodne z rzeczywistością.

3. Lubimy ludzi podobnych do nas samych

Szczególnie, jeżeli lubimy swoje cechy charakteru i osobowości oraz mamy wysoką samoocenę – wtedy wybieramy znajomych najbardziej podobnych do nas samych. Dzieje się tak po pierwsze dlatego, że jest to dla nas pewien rodzaj pochwały własnych cech, a po drugie – mamy wtedy poczucie, że ktoś będzie podzielał nasze reakcje, poglądy, a nawet uczucia.

4. Prawdziwy mężczyzna się nie uśmiecha

Naukowcy doszli do wniosku, że mężczyźni, którzy często się uśmiechają, są dla kobiet mniej atrakcyjni niż panowie z poważnym wyrazem twarzy. W przypadku kobiet jest na odwrót – im częściej się uśmiecha, tym korzystniej postrzegają ją mężczyźni.

5. Lubimy naśladować innych

Zdaniem psychologów lubimy naśladować innych. Gdy dobrze czujemy się w towarzystwie danej osoby, zdarza się, że zaczynamy nieświadomie naśladować jej mowę ciała. Dotyczy to np. ruszania nogą, czy też podobnego sposobu mówienia i gestykulacji. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy dążymy do tego samego celu i/lub gdy przebywamy z osobą, która nam się podoba.

6. Mężczyźni wolą kobiety z figurą o kształcie „klepsydry”

Naukowcy tłumaczą, że mężczyzna wybiera taką kobietę, której ciało i proporcje wskazują na odpowiednie predyspozycje rozrodcze – wąska talia, szerokie biodra.

7. Podoba nam się to, co jest związane z nami samymi

Badania dowiodły, że większość osób bardzo lubi cyfrę lub liczbę związaną z datą urodzenia i innymy istotnymi dla nas kwestiami np. imionami dzieci.

Jak mówią naukowcy i teorie psychologiczne, z reguły przyciągają się podobieństwa. Należy jednak pamiętać, że niektóre osoby przyciągają się również na podstawie uzupełniania i komplementarności. I fajnie, że na świecie jest różnie.

 

3 Komentarze w Zaskakujące fakty dotyczące piękna

  1. hahaha „najpiękniejsze są kobiety, u których odległość pomiędzy źrenicami stanowi 46 proc. szerokości twarzy” – u mnie wynosi 42% – czyli jestem brzydka? ;)

  2. nie można wszystkiego sprowadzać do symetrii i matematyki – nie zawsze to co idealne jest łądne

  3. Prawdziwy mężczyzna się nie uśmiecha- brzmi absurdalnie, ale chyba coś w tym jest, że facet z poważną miną jest przystojnieszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.
+ 2 = osiem