Nowości

Wszystko co musisz wiedzieć o cukrzycy

Coraz częściej cukrzycę nazywa się chorobą cywilizacyjną. Obecnie na świecie żyje ponad 371 mln cukrzyków. Prognozuje się, że w 2030 roku liczba ta wzrośnie do 550 mln. Niezdrowy tryb życia, i stres zwiększa ryzyko wystąpienia tej groźnej choroby. Cukrzyca latami potrafi rozwijać się prawie bezobjawowo. Sprawdź, jakich sygnałów nie możesz ignorować.

Czy mam cukrzycę?

Nagły spadek wagi, problemy z widzeniem, sucha skóra i większe niż zwykle pragnienie to symptomy, które mogą (ale nie muszą) świadczyć o rozwijającej się cukrzycy. Diagnozę ułatwią testy paskowe (suche) oraz glukometr. Badania te służą mierzeniu stężenia glukozy we krwi. Jeżeli podejrzewasz u siebie cukrzycę, koniecznie zgłoś się do lekarza. Choroba ta może spowodować zmiany w małych i dużych naczyniach krwionośnych, których następstwem są choroby różnych narządów. Powikłaniami cukrzycy są: uszkodzenie siatkówki oka, niewydolność nerek, choroba wieńcowa, zawał serca, udar mózgu, stopa cukrzycowa.

Typy choroby

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, związaną z hormonem peptydowym – insuliną, a dokładnie z jej brakiem.

Schorzenie dzieli się na 4 podstawowe typy:
– cukrzycę typu 1
– cukrzycę typu 2
– cukrzycę ciężarnych
– cukrzycę wtórną

Dzięki insulinie komórki naszego organizmu są w stanie wykorzystać glukozę jako źródło energii. Jeśli insuliny jest za mało lub wytworzyła się insulinooporność (komórki są niewrażliwe na insulinę) dochodzi do sytuacji, w której cukier krąży we krwi. Stan ten nazywamy hiperglikemią. Jest to charakterystyczna cecha cukrzycy.

Jak pokonać cukrzycę?

Najczęściej diagnozuje się cukrzycę typu 1 i 2. Cukrzyca typu 1 jest schorzeniem autoimmunologicznym, w którym dochodzi do zniszczenia komórek beta trzustki – odpowiedzialnych za produkcję i wydzielanie insuliny. Na ten rodzaj cukrzycy zapadają najczęściej dzieci i ludzie młodzi. Leczenie obejmuje podawanie insuliny oraz właściwe odżywianie. Cukrzyca typu 2, zwana inaczej cukrzycą dorosłych, dotyczy aż 80% wszystkich chorych. Jej wystąpienie jest bezpośrednio związane z otyłością i nadciśnieniem. Duży odsetek pacjentów stanowią osoby starsze. Leczenie cukrzycy typu 2 polega na zmianie diety, zwiększeniu aktywności fizycznej i stosowania odpowiednich leków.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.
− pięć = 2