Nowości

Weź życie w swoje ręce – część II

Wiele ludzi uważa, że zdrowie to po prostu brak choroby. Współcześnie lekarze i specjaliści rozszerzają to pojęcie na stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu. Takie pojmowanie zdrowia charakteryzowało medycynę alternatywną już w połowie XX wieku. Właśnie wtedy pierwszy raz zrobiło się głośno o wellness.

Co wpływa na osiągnięcie spełnienia w sferze psychicznej?

Optymizm, zaufanie, pewność siebie, akceptacja samego siebie, umiejętność do dzielenia się swoimi uczuciami i satysfakcja ze związku to cechy świadczące o osiągnięciu wellness w sferze psychiki. Zachowanie dobrego zdrowia psychicznego i emocjonalnego wymaga kontroli i analizowania swoich stanów emocjonalnych oraz identyfikacji przeszkód w dążeniu do wyznaczonych celów. Każdy z nas może nagle stanąć przed trudnym problemem emocjonalnym (rozstanie, rozwód, śmierć bliskiej osoby). Ważne, by potrafić znajdować rozwiązania pojawiających się problemów i odzyskać równowagę emocjonalną – jeśli to konieczne, z pomocą specjalisty.

Weź to na rozum!

W sferze intelektualnej ważna jest otwartość na nowe pomysły, umiejętność myślenia krytycznego i zadawania pytań. Oprócz tego ciągły rozwój osobisty wymaga bycia zmotywowanym do uczenia się nowych rzeczy i kreatywności (której na szczęście także można się nauczyć!). Każdy dzień przynosi nowe doświadczenia i wyzwania. Zamiast narzekać – zacznij się z nich cieszyć. Pamiętaj, że poczucie humoru to często najlepszy lek na stresujące i pełne napięcia sytuacje. Jeśli chcesz rozwijać się w tej sferze, nigdy nie przestawaj się uczyć.

Zdrowy na duszy i ciele

Zdrowie duchowe bezpośrednio wiąże się z zestawem wierzeń, zasad i wartości, którymi kierujemy się na co dzień. Pomagają zbudować kręgosłup moralny i nadają naszemu życiu cel i sens. Umiejętność kochania, współczucia, wybaczania i czerpania radości z małych rzeczy to antidotum na cynizm, złość, strach i pesymizm. Duchową harmonie pomoże osiągnąć np. kontakt z naturą, sztuką, a także medytacja, prace społeczne czy religia.

Człowiek – zwierzę społeczne

Satysfakcjonujące związki są podstawą dla fizycznego i emocjonalnego zdrowia. Potrzebujemy miłości i bliskości, a także wsparcia ludzi nam bliskich. Rozwój społeczny odbywa się przez polepszanie zdolności komunikacyjnych oraz budowanie trwałych relacji z innymi ludźmi. Dla zdrowia społecznego zaleca się branie udziału w życiu publicznym, interesowanie się sprawami dotyczącymi lokalnej społeczności, państwa, jak i całego świata.

Planując zmiany, które mają służyć osiągnięciu równowagi w życiu pamiętaj, że nie musisz dążyć do doskonałości w każdej z 5 dziedzin, żeby móc nazwać siebie szczęśliwym i spełnionym człowiekiem. Wystarczy, że wyznaczysz sobie realistyczne cele, do których będziesz systematycznie dążyć. Każdy najmniejszy krok w dobrym kierunku może zrobić dużą różnicę – dla Ciebie i osób z Twojego otoczenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.
9 × cztery =