Nowości

Upcykling, czyli drugie życie śmieci

Większości z nas od czasu do czasu zdarza się przyjąć w stosunku do naszego dobytku postawę „może się jeszcze przydać”. Okazuje się, że najczęściej mamy rację – trzeba tylko wytężyć nieco kreatywność! Przedstawiamy najciekawsze rozwiązania upcykling’owe.

Upcykling jest to forma wtórnego przetwarzania odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce. Proces ten pozwala zmniejszyć zarówno ilość odpadów, jak i ilość materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej. A biorąc pod uwagę, że statystyczny Polak rokrocznie wytwarza prawie 300 kilogramów śmieci, po przemnożeniu tego przez prawie 38 milionów obywateli otrzymamy zatrważającą liczbę. Może zatem warto skorzystać z domowego upcykling’u?

Warto zauważyć, że przetwarzając śmieci nie tylko pomagamy środowisku, ale również oszczędzamy. Upcycling ma też wymiar artystyczny i pozwala rozwijać kreatywność – tylko od naszej wyobraźni zależy, jaką funkcję będzie pełnić przerobiony przez nas przedmiot. Najlepsze upcykling’owe inspiracje rodzą się w piwnicach, schowkach, magazynkach i strychach.

 

1. Tarka na kolczyki.

Każdy z nas posiada w domu tarkę, nie każdemu jest potrzebna. Dlaczego by nie zamienić jej w stojak na kolczyki? Wystarczy spryskać ją farbą w spray’u, a będzie prezentować się na półce tak, jakby od zawsze była do tego przeznaczona.

 

2. Widelec do zasłon.

Gorszej jakości widelce mają to do siebie, że czasem przy twardszym jedzeniu albo nadmiarze siły się wyginają. Jak można to wykorzystać? Na przykład – jako akcesorium to przytrzymywania zasłon.

 

3. Szuflada na ścianę.

Jeśli posiadasz na strychu od dawna nieużywany regał, możesz go jeszcze wykorzystać – wyjmij z niego szufladę, odmaluj i przyklej do jej dna ładny materiał, a na koniec zawieś na ścianie i wykorzystaj zarówno jako półeczkę, jak i jako tablicę do przyklejania lub przyczepiania niedużych przedmiotów.

 

4. Sweter jako poduszka.

Z ulubionym swetrem czasem jest tak samo trudno się rozstać, jak z ulubionymi butami. Teraz już nie musisz – zrób z niego poduszkę, a będzie ci służyć jeszcze latami.

 

5. Krzesło z magazynów.

Po mieszkaniu walają się stare magazyny, a ty nie masz na czym siedzieć? Z pomocą pasków do spodni, starej poduszki i niedużego stojaka stworzysz z nich designerskie krzesło!

 

 

5 Komentarzy w Upcykling, czyli drugie życie śmieci

  1. ale czadowa tarka! chcę taką!!!

  2. ja zrobiłam podobny stołek z katalogów IKEA ;P

  3. widelec do zasłon…. mistrzostwo świata <3 <3

  4. te rzeczy wyglądają świetnie, w życiu nie pomyślałabym, że są ze śmieci…

  5. made my day // 3 Luty 2015 at 11:05 // Odpowiedz

    świetne! muszę sobie coś takiego zafundować!
    by the way…. uwielbiam recycling…. po co wyrzycać…. lepiej przerabiać….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.
siedem × 5 =