Nowości

Tabletki i leki na odchudzanie – fakty i mity

Wyobraź sobie, że łykasz wieczorem dwie tabletki na odchudzanie, a rano budzisz się o 2,5 kilograma lżejszy… Czyż nie byłoby wspaniale bez wysiłku zrzucać nadmierne kilogramy? Niestety, nie istnieją (jeszcze) takie „magiczne kapsułki”. Nawet najlepsze tabletki na odchudzanie nie są w stanie zastąpić diety i regularnych treningów.

Czy tabletki odchudzające rzeczywiście pomagają?

Dietetycy już dawno podzielili się na dwa obozy- zwolenników i przeciwników tabletek odchudzających. Pierwsi twierdzą, ze odpowiednia suplementacja wywołuje w organizmie podobne procesy do tych, które zachodzą podczas wysiłku fizycznego. Drudzy uważają, że nie można schudnąć bez wysiłku i podkreślają rolę zdrowej, zbilansowanej diety oraz aktywności fizycznej. Jak zwykle prawda leży dokładnie pośrodku. Nawet najskuteczniejsze tabletki na odchudzanie nie pomogą w redukcji tkanki tłuszczowej, jeśli nie zrezygnujesz z wysoko przetworzonej żywności, np. chipsów ziemniaczanych, cheeseburgerów, frytek, majonezu czy słodyczy. Objadanie się tuczącymi produktami i unikanie aktywności fizycznej to prosty przepis na nadwagę… Smutnym faktem jest to, że znamy zasady zdrowego odżywiania, ale się do nich nie stosujemy. Standardowy jadłospis przeciętnego Kowalskiego pełen jest potraw zawierających cukier, sól, białą mąkę, białko zwierzęce i szkodliwe tłuszcze. Organizm, który otrzymuje więcej kalorii niż jest w stanie spalić zamienia tą nadwyżkę w tkankę tłuszczową, która odkłada nam się w widocznych miejscach: na brzuchu, udach, ramionach i pośladkach. Gdy przychodzi moment, w którym nie możemy dopiąć ulubionych spodni, zaczynamy automatycznie zastanawiać się jakie tabletki na odchudzanie mogą nam pomóc?

Jak wspomóc odchudzanie?

Otyłość jest oficjalnie uznana za chorobę, która zwiększa ryzyko wystąpienia innych schorzeń (nadciśnienia, zawału serca, cukrzycy, bólów kręgosłupa), a w skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci. Nie oznacza to, że podczas odchudzania powinniśmy w ogóle zrezygnować z produktów, które zawierają tłuszcze. Wbrew pozorom są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dopiero jego nadmiar szkodzi naszemu zdrowiu.

Główne przyczyny odkładania się tkanki tłuszczowej w organizmie:

  • skłonności dziedziczne do słabej przemiany materii i nadwagi
  • płeć (za gromadzenie się komórek tłuszczowych odpowiada żeński hormon płciowy, estrogen)
  • menopauza (zmniejsza się tempo przemiany materii)
  • niewłaściwe odżywienie
  • spożywanie zbyt dużej ilości jedzenia
  • siedzący tryb życia
  • katowania organizmu niskokalorycznymi dietami i głodówkami
  • niektóre środki hormonalne

Dlaczego tyjemy?

Najczęstszym powodem nadwagi i otyłości jest niewłaściwe odżywianie. Osoby, które chcą dbać o linię powinny zwrócić szczególną uwagę na to, co trafia na ich talerze. Nieregularne, obfite posiłki spożywane rzadko i w pośpiechu spowalniają metabolizm i utrudniają utrzymanie prawidłowej wagi. W takich sytuacjach pomocne mogą okazać się skuteczne tabletki na odchudzanie, stymulujące proces termogenezy i tym samym, przyspieszające spalanie tłuszczów. Preparaty te zawierają L-karnitynę i kwas chlorogenowy, naturalne substancje o właściwościach odchudzających.

Pokonaj wilczy głód!

Kolejny raz ochota na coś słodkiego zwyciężyła z pragnieniem posiadania smukłej sylwetki? Wypróbuj tabletki odchudzające hamujące łaknienie. Najczęściej mają one w składzie kofeinę, guaranę i błonnik pokarmowy. Błonnik ma wiele innych zalet. Usprawnia perystaltykę jelit, obniża poziom cholesterolu i ułatwia wypróżnianie. Warto dostarczać organizmowi błonnik nawet wtedy, gdy nie chcemy stracić na wadze. Inną grupą suplementów są leki na odchudzanie hamujące wchłanianie tłuszczów z przewodu pokarmowego. Dzięki nim można zapobiec nadmiernemu odkładaniu się tłuszczu w tkankach.

Wybrane substancje roślinne, z których pozyskiwane są substancje wchodzące w skład najlepszych preparatów na odchudzanie:

Nazwa polska Surowiec roślinny
Kawowiec Niepoddane obróbce ziarna kawy
Pomarańcza gorzka Owoce
Pieprzowiec ostry Owoce
Soja owłosiona Nasiona
Ostrokrzew paragwajski Liść
Czarnuszka siewna Nasiona

Należy pamiętać, że dostępne bez recepty suplementy diety nie powinny być traktowane jak leki na odchudzanie. Preparaty te służą przede wszystkim wspomaganiu organizmu w walce ze zbędnymi kilogramami. Dobre tabletki na odchudzanie dają siłę do walki z otyłością i pomagają w utrzymaniu wywalczonej wagi.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.
trzy − = 1