Nowości

Piękny uśmiech gwarantowany

Problem próchnicy zębów dotyczy właściwie każdego z nas. Czynnikiem wywołującym próchnicę jest płytka nazębna oraz bakterie żyjące na powierzchni zębów. Przestrzeganie podstawowych zasad higieny oraz systematyczne wizyty u stomatologa pozwolą na utrzymanie zębów w dobrej kondycji. Jednak, żeby te starania nie poszły na marne, należy pamiętać o pewnych zasadach.

Żywieniowe sposoby na próchnicę

Za stan naszych zębów odpowiedzialny jest przede wszystkim wapń. Dobrym źródłem wapnia są produkty mleczne, szpinak, produkty zbożowe, rabarbar, łosoś, sardynki, buraki. Dzięki niemu szkliwo jest odporne nie tylko na próchnicę, ale także różnego rodzaju uszkodzenia. Produkty mleczne zawierają także witaminę A, która ma działanie przeciwbakteryjne i odpowiada za prawidłową kondycję dziąseł. Z kolei, produkty pełnoziarniste, takie jak otręby, brązowy ryż czy makaron, razowy chleb oraz płatki owsiane są bogate w błonnik. Stymuluje on produkcję śliny, która pomaga w usuwaniu resztek pokarmowych, zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego, a także przyczynia się do zobojętnienia kwaśnego odczynu jamy ustnej. Owoce i warzywa zaś są dobrym źródłem witaminy C, która wzmacnia dziąsła i działa przeciwbakteryjnie.

Odpowiednia higiena jamy ustnej

Dbanie o właściwą higienę jamy ustnej to jedna z najważniejszych rzeczy dla zębów i dziąseł. Najlepsze co możemy zrobić dla naszych zębów, to dokładne ich szczotkowanie 2 razy dziennie pastą z fluorem oraz codzienne stosowanie nici dentystycznej. Po każdym posiłku możemy przepłukać usta wodą. Nie zapominajmy też o regularnym odwiedzaniu stomatologa.

Guma do żucia

Nie zawsze mamy możliwość wyszczotkowania zębów. Po każdym posiłku zaleca się więc żucie gumy bez cukru przez 10-15 minut. Żucie gumy wzmaga produkcję śliny, która – jak już wiemy – ma zbawienny wpływ na dobrą kondycję zębów.

Cukier pod kontrolą

Unikajmy wszystkiego, co może przyczynić się do powstawania ubytków. Podstawową pożywką drobnoustrojów zamieszkujących wnętrze ust jest cukier. Musimy więc ograniczyć jedzenie słodyczy oraz picie słodkich napojów. Powinniśmy unikać także produktów, które mają sporo cukru, choć wcale nie są słodkie – ketchupu, jogurtów, białego chleba, suszonej żurawiny.

 

 

5 Komentarzy w Piękny uśmiech gwarantowany

 1. Najważniejsza jest profilaktyka, a u nas właściwie nie istnieje coś takiego jak profilaktyka, dlatego tak duża liczba Polakow ma kiepskie zęby ;/

 2. Najważniejsze jest to, żeby codziennie czyścić zęby nicią

 3. najważniejsze są geny!

 4. trzeba myc zeby po kazdym posilku,
  min. raz dziennie uzywac nici dentystycznej,
  uzywac plynu do plukania,
  i nie bedzie sie mialo prochnicy.

 5. moja znajoma je cały czas słodycze, prawie w ogóle nie je warzyw, i ma chyba tylko 2 plomby, a ma 27 lat! więc to wszystko kwestia genów, racja!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.
sześć − 3 =