Nowości

Olśniewające brylanty, drogocenne perły…

Czasem nawet złoto potrzebuje odświeżenia. Sprawdź, jakie są najlepsze domowe sposoby na utrzymanie biżuterii w idealnym stanie.

1. Złoto 

Złotą biżuterię wkładamy do litrowego słoika, do którego wlewamy ciepłą wodę z dodatkiem 5g sody oczyszczonej i 50g płatków mydlanych. Słoik zamykamy i przez około 2 minuty mocno nim potrząsamy. Następnie wyjmujemy biżuterię i płuczemy ją w ciepłej wodzie. Potem suszymy i polerujemy miękką szmatką.

2. Srebro

Najlepszym środkiem czyszczącym srebro jest roztwór solny. Naczynie z tworzywa sztucznego lub szkła wykładamy folią aluminiową, wlewamy do niego wrzącą wodę (najlepiej destylowaną) i dodajemy sól (ok. 5 łyżeczek na litr). Biżuterię płuczemy wodą z zanieczyszczeń, a następnie wkładamy do roztworu. W zależności od stopnia zaczernienia oczyszczanie srebra trwa od kilkunastu sekund do kilku godzin. Inne środki, które czyszczą srebro, to pasta do zębów, wódka i Coca-Cola.

3. Brylanty

Biżuterię z brylantami czyścimy szczoteczką do zębów zwilżoną ciepłą wodą z mydłem.

4. Korale

Korale zanurzamy w wodzie z dodatkiem soli kuchennej. Po oczyszczeniu płuczemy w świeżej, suszymy i polerujemy olejkiem migdałowym.

5. Perły

Prawdziwe perły są bardzo delikatne, dlatego najlepiej oddać je w ręce fachowca. Sztuczne perły czyścimy, zanurzając je na 3-4 godziny w litrze wody z łyżeczką soli.

6. Szmaragdy, szafiry, rubiny

Biżuterię wkładamy na 15 minut do miseczki z zimną wodą z dodatkiem mydła. Następnie czyścimy ją miękką szczoteczką, płuczemy i suszymy.

7. Biżuteria pozłacana

Biżuterię tę czyścimy bardzo delikatnie, by nie zetrzeć warstwy złota. Używamy do tego miękkiej szmatki zamoczonej w soku ze świeżo wyciśniętej cytryny z dodatkiem soli.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.
− trzy = 2