Nowości

Kwiaty w domu

Kwiaty doniczkowe w domu to zarówno element wystroju, jak i ozdoba wnętrza. Jednak, aby rośliny uprawiane w domu zdrowo rosły, należy przestrzegać zasad ich pielęgnacji. Poniżej przedstawiamy rady jak dbać o kwiaty.

Podlewanie należy do kluczowych zabiegów pielęgnacyjnych. Ważne jest jednak, aby dostarczać roślinom odpowiednią ilość wody. Bardzo często dochodzi do przelewania kwiatów, czego objawem jest więdnięcie. Wbrew powszechnej opinii, że kwiaty powinny mieć cały czas dostęp do wody, taka praktyka, powoduje procesy gnilne korzeni, co z kolei prowadzi do niemożności pobierania jej. A zatem, powinniśmy sprawdzać, czy w osłonkach doniczek lub na podstawkach nie stoi woda. O wiele bardziej zaszkodzimy roślinie nadmiarem wody, aniżeli jej niedoborem.

Aby roślina mogła swobodnie oddychać należy dać podłożu nieco czasu na przeschnięcie. Większość roślin doniczkowych nawadniamy więc w oparciu o zasadę, że między jednym a drugim podlaniem, ziemia musi lekko podeschnąć, ale nie może zupełnie wyschnąć. Dla ułatwienia możemy założyć, że latem podlewamy rośliny dwa razy w tygodniu, a zimą – raz w tygodniu. Kwiatom najbardziej służy nawadnianie w godzinach rannych przegotowaną wodą o temperaturze pokojowej.

Co 2–3 miesiące warto roślinom urządzić kąpiel pod prysznicem. Przed kąpielą, dobrze jest obwiązać doniczkę workiem foliowym, aby nie zalać korzeni i nie wypłukać ziemi. W trakcie porządków warto też pamiętać o przetarciu liści mokrą ściereczką. Zwiędłe liście i pędy trzeba na bieżąco wycinać, aby nie zaczęły gnić lub pleśnieć. Czasami konieczne jest również nieznaczne cięcie korygujące.

Wybierając miejsce w domu dla roślin doniczkowych musimy uwzględnić oświetlenie pomieszczenia. Musimy wziąć pod uwagę również kolor ścian – jasne odbijają światło, przez co pokój jest jaśniejszy. Gatunki kwitnące potrzebują więcej światła, a im roślina zieleńsza tym lepiej znosi niedostatki światła. Każda roślina potrzebuje jednak światła, żeby przeprowadzać proces fotosyntezy.  Ustawiając kwiaty doniczkowe na parapecie okiennym pamiętajmy, że podczas wietrzenia wnętrza, zwłaszcza zimą, chłodne powietrze może zagrażać roślinom, latem zaś trzeba uważać, aby silnie operujące w dzień promienie słoneczne nie spowodowały poparzeń liści.

Większość kwiatów doniczkowych jest zaopatrzona w etykietki z informacją o odpowiedniej temperaturze uprawy, wilgotności powietrza i nasłonecznieniu. Zanim więc wybierzemy roślinę do naszego mieszkania zastanówmy się, czy znajdziemy dla niej miejsce, aby zapewnić jej optymalne warunki wzrostu.

 

7 Komentarzy w Kwiaty w domu

  1. fajny artykuł.
    niby podstawowe informacje, ale niektórzy o tym zapominają i popełniają najprostze błęy

  2. dokładnie a potem się dziwią, czemu im kwiaty nie rosną jheheheh

  3. Uwielbiam kwiaty w domu. Sama mam ich mnóstwo i uważam, że dom bez kwiatów jest jakiś taki martwy.

  4. to prawda, dom bez kwiatów jest pusty i jakiś taki nieczuły. kwiaty, zwierzęta i dzieci ;)

  5. a ja tam wolę ciete kwaity…….

1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.
3 × dwa =