Nowości

Jak się uczyć szybko i efektywnie pracować?

Pamięć pozwala nam na przechowywania nieograniczonej ilości wiedzy w mózgu. Każda osoba preferuje jeden z rodzajów pamięci – wzrokową, słuchową, dotykową itd. Jest kilka zasad, do których warto się zastosować, aby nauka nie była męką i nie kojarzyła się tylko z nieprzespanymi nocami i zapuchniętymi oczami. Oto one!

#1. W czasie nauki należy pić wodę mineralną, około szklanki na godzinę.

#2. Bardzo ważna jest też postawa i ułożenie ciała. Nic nie będzie z nauki na leżąco. Mózg dostaje sygnał, że to czas relaksu. Najlepiej skorzystać z wygodnego siedziska przy biurku czy stole.

#3. Zamiast mechanicznie zakuwać coś, czego nie potrafisz logicznie wytłumaczyć postaraj się zrozumieć.

#4. To, czego się nauczyłeś, zastosuj w praktyce.

#5. Żuj gumę lub miej pod ręką przekąski – najlepiej orzechy.

#6. Przerwy – są kluczem do sukcesu ponieważ mózg nudzi się już po 30 minutach. Po większych zagadnieniach przerwa jest niezbędna, choć niektórzy twierdzą, że po każdej małej porcji wiedzy przerwa będzie dobrym pomysłem. Warto też zmieniać temat co jakiś czas – np. z historii na język obcy.

#7. Strategie zapamiętywania – zapoznaj się z tematyką map myśli. To naprawdę skuteczna i przy tym rozwijająca metoda. Korzystaj ze wszystkich zmysłów – poza wzrokiem, możesz też odsłuchiwać wykładów, czy słuchać audycji na dany temat.

#8. Jeśli lubisz słuchać muzyki – w przerwie można puścić coś energetycznego i rytmicznego, podczas nauki świetnie sprawdzi się muzyka klasyczna, a po skończonej nauce – muzyka relaksacyjna, albo coś bardzo spokojnego.

#9. Wszystko co nowe, aby było zapamiętane powinno być skojarzone z czymś, co już dobrze znamy.

#10. Zamiast zwykłych nudnych słów używaj symboli.

#11. W swoich notatkach wyróżniaj słowa klucze, pogrubiaj, podkreślaj je, dodawaj rysunki.

#12. podczas nauki baw się małym przedmiotem.

#13. Nawet przy najmniejszym zadaniu do zapamiętania warto być w 100 procentach zmotywowanym do działania.

#14. Efektywna nauka wymaga wyłączenia telefonu i nie korzystania z Facebooka. Ma to zresztą związek z każdą rzeczą, którą robimy na komputerze. Internet pomaga tylko w zakresie tematów nad którymi pracujemy. Na rozrywkę przyjdzie czas w czasie przerwy.

#15. Opowiadaj innym na temat tego, czego się uczysz.

#16. Powtórki – powtarzaj materiał i czytaj notatki jak najczęściej.

#17. Ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza po długich godzinach nauki też będą świetnym pomysłem. Nie chodzi oczywiście o wycisk na siłowni, ale lekką gimnastykę, czy spacer.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.
dziewięć + 3 =