Nowości

Jak jeździć oszczędnie?

Dzięki ekonomicznej jeździe można zmniejszyć spalanie nawet o kilkadziesiąt procent. Zdradzamy kilka prostych zasad, dzięki którym zaoszczędzisz sporo paliwa i… pieniędzy. 

#1. Ekonomiczna prędkość

Najbardziej ekonomiczna prędkość, przy której do jazdy potrzebne jest najmniej paliwa, oscyluje około 70-80 km/godz. Zatem, zwolnij dla bezpieczeństwa, i dla oszczędności. Jeśli w samochodzie masz tzw. nadbieg, czyli piąty lub szósty bieg, wrzucaj go możliwie często. Jazda na niskim biegu, wymusza wyższe obroty silnika, przez co zużywamy więcej paliwa.

#2. Odpowiednie opony

Opony powinny być właściwie dopasowane do modelu samochodu oraz prawidłowo napompowane. Jeżeli ciśnienie w oponach jest za niskie, zużycie paliwa wzrasta. Odpowiednio dobrane opony zapewniają także lepszą przyczepność, przez co zwiększają bezpieczeństwo i komfort jazdy. Pomiaru ciśnienia w kołach można dokonać na niemal każdej stacji benzynowej.

#3. Wyłączaj silnik

Kiedy parkujesz lub wiesz, że będziesz czekać dłuższą chwilę na kogoś lub np. na przejeździe kolejowym – zgaś silnik. Sensowne jest wyłączanie silnika, gdy postój trwa dłużej niż 20 sekund.

#4. Gaz i hamulec

Podczas uruchamiania silnika nie wciskaj pedału gazu. Staraj się jeździć spokojnie, bez częstych i nagłych zmian biegów oraz gwałtownego zwiększania obrotów silnika. Nie przyspieszaj i nie zwalniaj raptownie. Stopniowe i miarowe naciskanie pedału gazu i łagodne hamowanie pomaga zmniejszyć zużycie paliwa. Staraj się, jak najczęściej, hamować silnikiem, czyli redukuj biegi tak, aby stopniowo wytracać prędkość jazdy bez użycia pedału hamulca.

#5. Podróżuj bez zbędnego obciążenia

Unikaj niepotrzebnego, dodatkowego obciążenia samochodu. W miarę możliwości podróżuj bez bagażników dachowych i bez uchwytów rowerowych. Wyjmij z bagażnika zbędne rzeczy – sprzęt sportowy, torby podróżne, baniaki z płynami eksploatacyjnymi, narzędzia. Dzięki temu ograniczone zostanie zużycie paliwa.

#6. Regularne przeglądy

Nie zapominaj o regularnych przeglądach, aby mieć pewność, że samochód jest w dobrym stanie technicznym. Ubytek czynnika chłodzącego w klimatyzacji, czy mocno zanieczyszczony filtr powietrza w silniku prowadzą do wzrostu zużycia paliwa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.
+ 1 = dziesięć