Nowości

Jak być dobrymi rodzicami – poradnik w pigułce

Wielu rodziców popełnia szereg błędów w wychowaniu dzieci. Dostarczają im sprzecznych informacji albo wykształcają w nich niewłaściwe nawyki. A potem jest problem. Jak uniknąć błędów w wychowywaniu dzieci? Trzeba je wychowywać a nie tylko kochać – to po pierwsze. Po drugie trzeba z nim rozmawiać i, bardzo ważna rzecz, nauczyć się je słuchać. Wychowanie ma spełnić w przyszłości podstawowe kryterium – przygotować małego człowieka do życia w społeczeństwie. Tak, żeby pisklę mogło z gniazda wyfrunąć i radzić sobie dalej samo.

 • Pierwszy problem, jaki mamy do rozwiązania, to pokazywanie dziecku, co jest dobre a co złe. Większość rodziców robi to, stosując zestaw nakazów i zakazów. Owszem, jest to metoda, ale ma wąskie spektrum działania. Na dłuższą metę nie nauczymy dziecka w ten sposób, żeby się dobrze zachowywało.
 • Unikaj sytuacji, w których prosisz dziecko o to, żeby mówiło nieprawdę. Wysyłasz mu tym samym komunikat, że kłamstwo uchodzi na sucho. To obosieczny miecz.
 • Nie kpij z dramatów, jakie mu się przydarzają, nawet jeśli wydają się śmieszne i nieistotne. To, że np. zepsuła się dziecku zabawka nie jest powodem do bagatelizowania – dla Ciebie to małoważne, ale dla dziecka to jedna z poważniejszych rzeczy w jego życiu. To, że się dzieli swoim problemem z Tobą świadczy o jego zaufaniu. Nie zawiedź go.
 • Nikt nie lubi zrzędzenia, niezależnie od wieku. Nie dawaj dziecku ciągłych instrukcji: „zrób to”, „zrób tamto”. Dajesz mu często za dużo informacji. Nie będzie w stanie zapamiętać od razu wszystkiego, a jeszcze mniej wprowadzi w czyn – z tego też nie rozliczaj go bezwzględnie. Zachowaj umiar.
 • Mówienie dziecku „nie” czasem jest konieczne jako czysty przejaw troski o jego zdrowie i życie. Pamiętaj o tym!
 •  Nie wpędzaj dziecka w poczucie winy. Pozbawiasz go wiary we własne możliwości.
 • Nie kpij z niego publicznie. Jego przypadki, dramaty, problemy to nie jest dobry temat na anegdotkę rodzinną podczas świąt. Następnym razem zamiast zwrócić się do Ciebie wybierze milczenie albo innego człowieka.
 • Szantaż emocjonalny to nie jest rozwiązanie – nie uzależniaj jednej czynności od drugiej – „obiad, bo bajki nie będzie” – to jedna z powszechniejszych i bardziej destrukcyjnych w działaniu sytuacji.
 • Nie ulegaj. To bardzo ważne, kiedy masz do czynienia z histerią.
 • Nie rzucaj słów na wiatr, bądź konsekwentny. Ultimatum to nie jest forma uzyskiwania czegokolwiek od dziecka.

Wszyscy popełniamy błędy w wychowywaniu dziecka. Potem ono je powiela. Ważne jednak, żeby tych błędów było mniej, niż więcej i żeby dziecko, a potem dorosły człowiek, rozumiał je i potrafił się ich wyzbyć.

 

 

10 Komentarzy w Jak być dobrymi rodzicami – poradnik w pigułce

 1. jako MAMA moge powiedzieć, że wychowanie dzieci to najtrudniejsze zadanie ze wszystkich jakie do tej pory miałam..

 2. jestem matką 3 letniej Frani i 5 letniej Oli, dziewczynki praktycznie wychowuję sama, bo mąż pracuje całe dnie, a to wcale nie jest takie łatwe zadanie. staram się, robię co moge, ale nie zawsze wychodzi najlepiej…

 3. Dziecko bezstresowo wychowywane to dziecko nieszczęśliwe, które nie zna i nie przestrzega zasad – tym samym jest nielubianym i odrzucany przez otoczenie. Tak myślę!

 4. A co z wychowaniem bezstresowym???

 5. Nie wydzieram się na swoje dzieci, nie upokarzam, nie biję, nie wyzywam, nie poniżam, nie okazuję, że nie mają nic do gadania i moje dzieci są grzeczne, miłe, po prostu wspaniałe

1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.
1 + cztery =