Nowości

Jak bezpiecznie podróżować z psem?

Zwierzęta towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów, a wiele z nich przygarniamy pod swój dach, obdarzając miłością i wygodnym życiem. Większość z nas nie jest w stanie sobie wyobrazić, że mogłaby zostawić pupila na kilka dni bez opieki innej niż nasza. Prawda jest też taka, że i zwierzęta cierpią na rozłące, stają się osowiałe i wypatrują powrotu ukochanego pana. Jasne jest zatem, że w dłuższą podróż czasem zabieramy naszego czworonoga. To jednak dodatkowe wyzwanie i sprawdzian naszej dojrzałości.

W podróży ze zwierzęciem, a w szczególności z psem, trzeba pamiętać o tym, że nie rozumie ono do końca, co się  dzieje. Pies staje się zwykle nerwowy, niektóre mogą nawet cierpieć na odpowiednik naszej choroby lokomocyjnej. Dlatego też powinniśmy, jeśli podróż trwa dłużej niż dwie godziny, zapewnić mu możliwie największy komfort poprzez zatrzymanie się na krótki spacer, podczas którego damy mu coś do picia.

Jednakże i w samochodzie pies musi być specjalnie potraktowany. Przede wszystkim – małego przedstawiciela rasy powinniśmy umieścić w specjalnie przygotowanym do tego transporterze. Większego zaś należy odpowiednio zapiąć – tak, by przypadkiem przy ostrym hamowaniu nie było to dla niego przykre doświadczenie. Tak czy inaczej, wszystko sprowadza się do zmniejszenia wstrząsów w trakcie podróży – a tutaj musimy już zadbać o dobre amortyzatory oraz o możliwie dobrze zbalansowane napompowanie opon, które powinny być dobrej jakości. O ile jednak zapięcie pasami jest rzeczą dostępną w każdym samochodzie, o tyle dobrej jakości dodatki muszą być czasem znalezione po pewnym czasie poświęconym na poszukiwania – warto tutaj sprawdzić oferty sklepów internetowych. Transportery znajdziemy w każdym lepszym sklepie zoologicznym.

Niezależnie od pory roku, ale w szczególności w okresie od późnej wiosny do wczesnej jesieni, musimy również pamiętać, że psy bardzo ciężko znoszą wysokie temperatury w samochodzie – dlatego też nigdy nie zostawiajmy pupila w zamkniętym aucie nawet na krótką chwilę. Przegrzanie się może doprowadzić do tragedii – sierść świetnie magazynuje ciepło, a zwierzęta nie pocą się jak ludzie. Dopiero w trakcie wysiłku fizycznego wydzielają pewien typ łoju, który chłodzi ich skórę. Trudno jednak, by nawet najmniejszy czworonóg mógł się wybiegać na tylnym siedzeniu.

Podróż z psem nie należy do najłatwiejszych zadań pod względem logistycznym, jednak wymagania nie są zbyt trudne. Jeśli chcemy, żeby nasz towarzysz był z nami w każdym momencie naszego życia – musimy się o to postarać. W zamian jednak spędzimy wspaniałe chwile… i podarujemy sobie odrobinę spokoju. W końcu kto nie martwił się o pupila zostawiając go pod opieką znajomych lub rodziny?

 

 

2 Komentarze w Jak bezpiecznie podróżować z psem?

  1. ja jak wyjeżdzżam, zawsze swojego pieseczka oddaje w dobre reze przyjaciół, których on tez zna. To jest najlepszy patent

  2. Podróżowanie z psem jest bardzo męczące i dla psa i dla człowieka…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.
3 + pięć =