Nowości

Depresja i nerwica u przedszkolaka?

Dzieci, które przechodzą tzw. skok rozwojowy, mogą sprawiać trudności wychowawcze.  Huśtawka nastrojów u kilkulatka, od nadmiernej senności do dużego pobudzenia, może prowadzić do nerwicy i depresji. Dlatego warto w tym czasie bacznie obserwować dziecko i w razie potrzeby skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego. 

Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że rozłąka z rodzicami i nowe środowisko przedszkolne może powodować u kilkulatków problemy wychowawcze. Każde dziecko przechodzi etap adaptacji na swój własny sposób, szybciej lub wolniej przyzwyczaja się do nowego miejsca, innych dzieci i zwyczajów. Okres przystosowania może trwać nawet dwa do trzech miesięcy.

Zachowania kilkulatka, który zaczyna chodzić do przedszkola, mogą przyprawić rodziców o zawrót głowy. Pierwsze kroki prawie zawsze są trudne. U dziecka mogą pojawić się problemy z odżywianiem, wymioty z nerwów, biegunka, bóle brzucha i inne przykre dolegliwości na tle emocjonalnym. Dziecko może wykazywać skrajnie różne emocje – od apatii do zbytniego pobudzenia, od płaczu do nadmiernej ekscytacji. Takie zachowania, jeżeli trwają długo, mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Huśtawka nastrojów może prowadzić nawet do nerwicy i depresji. Rodzice powinni więc jak najwięcej rozmawiać z dzieckiem o jego codziennych problemach i powodach jego niechęci do przedszkola. Najważniejszy jest czas poświęcony dziecku.

Eksperci nie radzą jednak czytania poradników wychowawczych, bo w wielu nie ma rzetelnej wiedzy. W momencie kiedy rodzice nie są w stanie pomóc dziecku, należy zabrać przedszkolaka na konsultację z psychoterapeutą dziecięcym.

 

 

1 Komentarz w Depresja i nerwica u przedszkolaka?

  1. Rodzice powinny baczniej obserwować swoje dzieci. Zaburzenia emocjonalne u mogą prowadzić do depresji i nerwicy i innych powaznych chorób psychicznych. / Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.
dwa × 9 =