Nowości

Czy zdrowe społeczeństwo to bogate społeczeństwo?

Jaki jest związek pomiędzy zdrowiem publicznym a ekonomią? Pewny, ale wciąż jeszcze nieoczywisty dla wszystkich.

Zamożne populacje zwykle bardziej dbają o zdrowie i są zdrowsze niż te biedniejsze. To działa również w drugą stronę: zdrowsi ludzie efektywniej napędzają wzrost ekonomiczny – są bardziej produktywni i rzadziej korzystają z usług opieki zdrowotnej. Rzadziej korzystają ze zwolnień lekarskich. Zgodnie z raportem Komisji ds. Makroekonomii i Zdrowia WHO z 2001 roku w krajach rozwijających się wydłużenie długości życia o 10% wiąże się z 0,3 – 0,4% wzrostem ekonomicznym rocznie. Zgodnie z tym tworzenie uniwersalnych systemów opieki zdrowotnej przyczynia się do długotrwałego wzrostu ekonomicznego.

Zapobieganie chorobom i promowanie zdrowego stylu życia powinno zajmować centralne miejsce w społeczeństwie, które dba o zdrowie i wysoki status ekonomiczny.
Szczepionki przeciw chorobom zakaźnym, wyższa higiena osobista, dostęp do czystej wody, bezpieczniejsza, lepszej jakości żywność, wyższe higiena i bezpieczeństwo pracy, nowe metody planowania rodziny, mniejsza liczba palaczy – to osiągnięcia, które w minionym stuleciu sprawiły, że znacznie wydłużyła się średnia długość życia.

Pod koniec XX wieku pojawiły się jednak nowe problemy zdrowotne, które poważnie zagrażają wzrostowi ekonomicznemu, takie jak: otyłość, cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, nowotwory czy choroby psychiczne. To niewiarygodne, ale aż trzy czwarte pieniędzy przeznaczonych na opiekę zdrowotną jest wydawane na leczenie chorób przewlekłych, które w większości przypadków są możliwe do uniknięcia.

Nie myli się ten, kto twierdzi, że zdrowie jest osobistą wartością każdego człowieka, ale jako że zdrowie jednostki wpływa na jakość życia całego społeczeństwa, powinno być przedmiotem zainteresowania ekonomistów. Bo zdrowsze społeczeństwo to lepiej zarabiający ludzie.

 

2 Komentarze w Czy zdrowe społeczeństwo to bogate społeczeństwo?

  1. Witam, zgadzam się z tekstem w 100%. To niesamowite, że trzy czwarte pieniędzy przeznaczonych na opiekę zdrowotną są wydawane na leczenie chorób przewlekłych, które w większości przypadków są możliwe do uniknięcia. Profilaktyka i edukacja!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.
siedem + 3 =