Nowości

Ach te plamy

Atrament na koszuli, trawa na skarpetkach, krew na dywanie… a włos na karku się jeży na samą myśl. Na szczęście nie taki diabeł straszny. Przedstawiamy kilka domowych sposobów na usunięcie drastycznych plam.

Trawa

Nawet nie próbuj używać gorącej wody do plam z trawy! Lepiej sięgnij do barku i polej ją alkoholem, najlepiej spirytusem. Możesz też rozmieszać go z dodatkiem wody i soli. Odczekaj chwilę i spłucz plamę zimną wodą. Dobrym pomysłem jest też przepłukanie jej kwaskiem cytrynowym. Skarpety uratowane!

Atrament

Na białe tkaniny zastosuj 5 proc. roztwór amoniaku. Tkaniny jedwabne i sztuczne zanurzamy na 10 minut w ciepłym mleku. Plamy na ciele można wyczyścić za pomocą świeżego soku z pomidora. W razie zaplamienia kolorowej bawełny, należy podłożyć pod materiał starą, bawełnianą szmatkę, a następnie wyczyścić plamę za pomocą soku z cytryny lub zmywacza do paznokci. W trakcie czyszczenia należy przesuwać szmatkę tak, aby cały czas była czysta. Plamę na dywanie z wełny czyścimy najpierw za pomocą octu spirytusowego. Następnie przelewamy przez niego gorące mleko, a na koniec czyścimy spirytusem. Dywan ze sztucznej tkaniny można natomiast posypać solą kuchenną na około 20 minut.

Krew

Zapomnij o ciepłej wodzie! Plamę należy zasypać solą kuchenną i zostawić na godzinę. Później spieramy ją zimną wodą i gotowe. Stare plamy należy moczyć parę godzin w zimnej wodzie, a potem zapierać mydłem lub proszkiem. Można też spróbować sprać je sokiem z cytryny.

Wosk

Najpierw zamrażamy tkaninę, tak aby później można było skutecznie wykruszyć z niej wosk. Na koniec na plamę nakładamy cienką gazę lub bibułkę i prasujemy. Bibułka powinna wchłonąć pozostałości wosku w tkaninie.

Tłuszcz

Plamy z tłuszczu usuwamy w podobny sposób jak plamy z wosku – za pomocą bibułki i żelazka. Możemy również posypać plamy talkiem lub mąką. Stare plamy możemy spróbować wywabić płynem do mycia naczyń i wodą. Co ciekawe, ze swetrów i dzianin tłuszcz usunie woda gazowana.

Herbata

Plamy z herbaty należy obficie polewać ciepłą wodą, a następnie czyścić wodą utlenioną o stężeniu 9 proc.

 

 

2 Komentarze w Ach te plamy

  1. do pralni

  2. bardzo przydatne informacje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.
3 + dwa =